Zdrowie

najlepsza klinika kardiologii

Klinika kardiologii – kiedy powinniśmy się nią zainteresować?

Klinika kardiologii jest miejscem, do którego trafiamy, gdy nasze serce odmawia wszelkiego posłuszeństwa. Choroby serca, jak np. choroba wieńcowa nadal są najczęstszą przyczyną umieralności Polaków, zaraz obok wypadków komunikacyjnych i nowotworów. Czym się zajmuje taka klinika i kiedy trzeba się do niej zgłosić?

 

Czym zajmuje się kardiolog i klinika kardiologiczna?

Klinika kardiologii uratuje twoje serce

Kardiolog to lekarz specjalizujący się w leczeniu chorób układu sercowo-naczyniowego. Jego praca polega na fachowej diagnostyce schorzenia, czy jest ono wrodzone czy nabyte, jaki ma charakter, jaki jest stopień zaawansowania, a następnie przygotowuje dokładny schemat leczenia i czuwa, aby choroba nie postępowała, tylko się cofała. Ponadto wspomaga działania profilaktyczne, tzn. radzi co robić, by uchronić się przed zachorowaniem.

Klinika kardiologii posiada odpowiednie i zaawansowane leki oraz specjalistyczny sprzęt dostosowany specjalnie do leczenia chorób sercowych, jak choroby wieńcowe, niewydolność serca, arytmię czy nadciśnienie tętnicze wynikające z różnych czynników. W klinice kardiologicznej możemy też zrobić specjalistyczne badania, jak echokardiografia, EKG, test wysiłkowy, holter ciśnieniowy i holter EKG, oprócz tego USG, RTG, tomograf czy rezonans magnetyczny.

Jakie objawy powinny zacząć nas niepokoić?

Jeżeli odczuwamy nagłe skoki i spadki ciśnienia, kołatania serca, mamy duszności, uczucie ucisku w klatce piersiowej, jest nam słabo lub co najgorsze doznajemy obrzęków twarzy i kończyn, niezwłoczna jest wizyta u kardiologa. Pod żadnym pozorem nie możemy lekceważyć żadnego z tych objawów, gdyż leczenie może być z czasem bardzo ryzykowne.

Czy do kliniki trzeba mieć skierowanie?

Klinika kardiologii pomoże Ci w chorobie

Odpowiedź brzmi nie, jeżeli chcemy się zapisać do kliniki kardiologicznej prywatnie. Wtedy za wizytę u kardiologa trzeba zapłacić z własnej kieszeni, ale skierowanie nie będzie nam potrzebne. Co innego, jeżeli nasz pobyt lub wizyta odbędzie się w ramach Narodowego Funduszu Zdrowia, wtedy skierowanie może wystawić lekarz podstawowej opieki zdrowotnej (POZ). Czas oczekiwania na wizytę może się w tym wypadku wydłużyć nawet do kilku miesięcy. To już od nas zależy jaki stopień zaawansowania ma nasza choroba i ile czasu możemy poświecić zanim rozpoczniemy profesjonalne leczenie.