Jak bezpiecznie pomóc rozwijać się starszym osobom? Poznaj pomoce sensoryczne!

Dla wielu osób, które zajmują się seniorami w zaciszu domowym największym wyzwaniem jest dostarczenie im odpowiedniej formy zabawy, które pobudzi ich rozwój. Problem ten nasila się z każdym dniem i niejednokrotnie może prowadzić do zaburzeń ruchu czy pamięci. Poniższy artykuł podpowie nam w jaki sposób dbać o osoby starsze i dostarczać im pomoce sensoryczne do ciągłego pobudzania ośrodków mózgu odpowiedzialnych za pamięć czy ruch.

Pomoce sensoryczne – czym są i do czego służą?

Najważniejszym etapem w rozwoju seniorów jest moment, w którym mogą poświęcić chwilę czasu na zabawę odpowiednimi zabawkami. Pomoce sensoryczne to nic innego niż rzeczy poprawiające integrację sensoryczną seniora. Ich zadaniem jest wpływanie na ośrodek mózgu odpowiedzialny za wzrok, słuch i pamięć seniora. Bardzo często wykorzystuje się je również do zajęć podczas terapii sensorycznej. Jej celem jest pomoc w odbiorze i organizacji bodźców dochodzących ze świata zewnętrznego. Niejednokrotnie stosuje się ją również u dzieci.

Pomoce sensoryczne mają zbawienny wpływ dla osób z demencją, pozwalają hamować rozwój tej choroby i skutecznie walczyć z jej objawami. Opiekując się osobą starszą warto ciągle zwiększać ilość posiadanych zabawek. To bardzo ważne szczególnie gdy opiekujemy się seniorem przez dłuższy czas.

Jakiego rodzaju pomoce sensoryczne wybrać na początku?

Jednym z najważniejszych tematów w walce z demencją u osób starszych jest odpowiednia pomoc już od pierwszych dni od momentu rozpoznania choroby. Ma to szczególne znacznie, jeżeli chcemy mieć szansę uniknąć nieprzyjemnych skutków. Dla wielu osób starszych początek demencji to wyrok, który akceptują bez pytania i walki o siebie. To od nas więc zależy, jak im pomożemy. Wybór odpowiednich pomocy sensorycznych może mieć więc zbawienny wpływ na naszych najbliższych. Bardzo często bowiem zabawki te mogą przypaść im do gustu i uatrakcyjnić nudny dzień.

Pomoce sensoryczne dla seniorów i dzieci.

Najczęściej wybierane zabawki o właściwościach sensorycznych to gry pomagające ćwiczyć pamięć. Stosując je pomagamy naszym najbliższym uaktywnić obszary mózgu odpowiadające za demencję. W ten sposób nie tylko spędzamy wspólnie czas, ale również aktywnie uczestniczymy w procesie opieki i walki z rozwijającą się chorobą. Warto również zastanowić się nad wyborem tablic magnetycznych, gier dotykowych czy przeplatanek. Ciekawym rozwiązaniem są również sensoryczne labirynty. Bez względu jednak na to, który model wybierzemy, najważniejsze, żeby poświęcić seniorom niezbędny czas i ćwiczyć razem z nimi.