Leczenie uzależnień jak wygląda i dlaczego jest potrzebne?

Leczenie uzależnień ma za zadanie pomóc ludziom, którzy mają problem z alkoholem, narkotykami, lekomanią czy innymi formami uzależnień. Jak taka terapia wygląda w praktyce, z czym się wiąże oraz jak wziąć w niej udział?

Leczenie uzależnień - Olcha

Leczenie uzależnień

W dzisiejszych czasach na wyciągnięcie ręki mamy dostęp do różnorodnych substancji psychoaktywnych. Powoduje to, że wśród ludzi pojawiło się duże ryzyko pojawienia się różnych uzależnień.  Co więcej, panuje stereotyp, że uzależnionym można być od alkoholu, narkotyków lub ewentualnie od zakupów. Nic bardziej mylnego, ponieważ obecnie mamy naprawdę wiele bodźców, które mogą uzależniać. Wśród nich należy wymienić uzależnienie od leków, zakupów, hazardu, pracy, a nawet mediów. Tak naprawdę uzależnić można się od wszystkiego od różnych czynności, aż po środki chemiczne.

Co więcej, powstanie zależności między substancją, czynnością, a odczuwaniem zadowolenia zazwyczaj odbywa się nieświadomie. Niestety, nawet w sytuacji, gdy taka osoba zda sobie sprawę ze swoich problemów, to nie oznacza to, że będzie miała na tyle silną wolę, aby pokonać swój nałóg. Ciekawym zjawiskiem jest fakt, że problem uzależnienia dotyka ludzi w różnym wieku. Warto też dodać, że osoba z nałogiem jest problematyczna dla wszystkich ludzi wokół siebie. Po pierwsze takie osoby żyją krócej średnio o aż 10-15 lat, są bardziej narażone na problemy z psychiką i często mają przeróżne psychozy alkoholowe. Niestety, ale jeśli mają dzieci, to one również ponoszą negatywne skutki, które mogą wywołać syndrom DDA, czyli dorosłych dzieci alkoholików.

Leczenie uzależnień

Walka z uzależnieniem

Oczywiście, są to duże problemy, lecz trzeba je zwalczać. Tutaj przychodzi z ratunkiem leczenie uzależnień w postaci terapii, która może wzbudzać skrajne uczucia. Niestety, ale nadal występuje myślenie negatywne o tego typu metodach leczenia, a przecież nie ma w nich nic złego. Jeśli leczymy swoje zęby, to czemu ktoś miałby się wstydzić lub być wytykany palcami za to, że chce leczyć swoją głowę? Kolejnym problemem podczas tego typu terapii jest fakt, że osoba leczona jest przez kilka tygodni zamknięta w specjalnym ośrodku, który jest oddalony od społeczeństwa. Jednakże nie jest to jedyna metoda, ponieważ istnieją placówki, w których można odbyć terapię dzienną.

Jak sami widzicie, rozsądnym wyjściem z sytuacji jest terapia uzależnień, której celem jest zredukowanie szkodliwych skutków nałogu pacjenta oraz pomoc w powrocie do prawidłowego funkcjonowania. Leczenie uzależnień przebiega na różne sposoby, lecz w trakcie niego prowadzone są różne zajęcia, a nawet czasami wprowadzane są leki. Nie można bać się takiej terapie, jeśli jest potrzebna, ponieważ to ona pomaga z wyjścia nałogu.