Owczarek niemiecki wady i zalety

Owczarek niemiecki wady i zalety to często wyszukiwana fraza w wyszukiwarce Google. Wiąże się to za faktem, iż ludzie coraz chętniej wybierają tę rasę psów. Zazwyczaj wszyscy zdają sobie sprawę z tego, że są to większe psy i potrzebują proporcjonalnie więcej ruchu niż mniejsze rasy. Tak właściwie wiedza przeciętnej osoby na tym się kończy, więc jakie są wady i zalety tych psów?

Owczarki niemieckie są jedną z najpopularniejszych ras na świecie, co więcej są również najczęściej wykorzystywaną rasą przez człowieka do pracy. Warto więc wiedzieć, kiedy powstała ta rasa i do czego pierwotnie była stworzona. Kapitan Max von Sephanitz rozpoczął w XIX wieku pracę nad uzyskaniem wszechstronnej rasy, która łączyłyby cechy psów „owczarskich”. Przyjmuje się, że w 1899 roku powstało pierwsze towarzystwo owczarka niemieckiego.

Cechy charakterystyczne

Tak naprawdę przyglądając się wzorcowi tej rasy, ciężko jest określić wszystkie zalety. Jednakże warto wyróżnić odwagę, inteligencję, zrównoważony charakter, oddaniem opiekunowi oraz szybkość uczenia się. To właśnie dzięki połączeniu tych wszystkich cech w jednej rasie, jest to tak chętnie wybierany pies do pracy. Niestety, ma to też swoje wady, ponieważ wiele osób uważa, że właśnie dzięki temu, iż owczarek ma takie cechy, to nie trzeba go szkolić. Jest to bardzo duży błąd, ponieważ takie zachowanie szkodzi psu i wzbudza w nich agresję.

W czym mogą nam pomagać owczarki niemieckie?

Mimo tego, że owczarki niemieckie wywodzą się od psów pasterskich, to są one bardziej wszechstronne. Pełnią służbę w policji, straży miejskiej oraz wojsku. Co więcej, szkolone są jako psy poszukiwawcze, stróżujące oraz pomagają niepełnosprawnym. Oczywiście, nie oznacza to, że nie można ich trzymać w domu. Szkoląc odpowiednio psa oraz odpowiednio wychowując, może się okazać, że będzie to bardzo dobry pies rodzinny.

Owczarek niemiecki wady i zalety - wymagania

Dla kogo jest to dobra rasa?

Przede wszystkim dla osób, które mają czas i pieniądze na wysłanie psa do przedszkola, a następnie na odpowiednie szkolenia. Co więcej, tej rasie należy poświęcić naprawdę dużo uwagi i czasu. Wymaga ona dużej aktywności fizycznej, a sam właściciel musi mieć żyłkę sportowca.

Owczarek niemiecki wady i zalety

Wśród zalet należy wymienić:

– przywiązanie do rodziny,

– umiejętność szybkiego uczenia się,

– predyspozycje do wszechstronnego szkolenia,

– predyspozycje do uprawiania psich sportów,

– wysokie zdolności obronne,

– podporządkowanie się właścicielowi,

– dobre życie z dziećmi,

– owczarek niemiecki może dzielić dom z innymi psami oraz zwierzętami,

– łatwość w pielęgnacji.

Niestety, jak każda rasa i ta ma wady:

– hałaśliwość,

– obfite linieje

– samce wykazują dominację wobec innych psów tej samej płci.