Narodziny szczeniąt – etapy dorastania

Narodziny szczeniąt są niezwykłym wydarzeniem. Niewiele osób zastanawia się, dlaczego po narodzeniu się nowych psów mogą być one oddane do nowego domu dopiero po ośmiu tygodniach życia i czemu ten czas jest właściwy. Jakie są etapy rozwoju przyjaciół człowieka?

Narodziny szczeniąt – rozwój

Podobnie jak w życiu człowieka tak i w życiu psa możemy wyróżnić poszczególne etapy rozwoju. Podczas pierwszych 2 tygodni od narodzin kształtują się wszelakie zmysły. Co więcej, szczenięta rodzą się zupełnie ślepe, lecz bardzo szybko potrafią orientować się w najbliższym otoczeniu. Poruszają się z trudem, lecz bezbłędnie trafiają do matki. Szczenięta używają wszystkich zmysłów w celu poznawania świata, który je otacza.

Zazwyczaj całość bazuje na pozytywnych i negatywnych doświadczeniach, lecz ich połączenie kształci psa. Warto też wspomnieć o pierwszych kontaktach ze swoich rodzeństwem, z których rodzi się wiele zabaw. Pod koniec pierwszego etapu rozwoju szczeniaki otwierają oczy oraz są zdecydowanie większe niż po narodzinach.

Narodziny szczeniąt, a dorosłe życie

Kolejnym etapem w życiu psów jest etap przejściowy, który trwa od 14 do 21 dni życia. To właśnie w nim zachodzą duże zmiany fizjologiczne i otwierają się kanały słuchowe. Co więcej, w okolicach 20 dni zaczynają się u nich pojawiać zęby, których używają w zabawach. Wtedy uczą się, jak należy ugryźć, aby zadać ból oraz dowiadują się, co tak właściwie to słowo oznacza. Pod koniec siódmego etapu życia matka zaczyna odstawiać szczenięta od mleka. Warto dodać, że ten etap jest bardzo ważny dla psa, ponieważ to właśnie wtedy uczy się pewnych zachowań i poznaje świat, a te doświadczenia mają bardzo duży wpływ na jego charakter.

Narodziny szczeniąt - etapy życia

Co więcej, w tym okresie życia powinien zacząć ingerować człowiek i brać szczeniaki na ręce, aby kontrolować ich stan oczu, uszu, łap, zębów i pielęgnować. Takie sytuacje są dla młodych psów stresujące, lecz jest to dla nich dobre, ponieważ gdy dorosną, nie będą miały problemów z kontaktem z człowiekiem.

Końcowa faza dorastania

Po 7 tygodniu swojego życia szczenięta jeszcze bardziej uczą się życia wśród ludzi. To właśnie wtedy jest najlepszy okres, aby znalazły one nowy dom. Co więcej, w tym okresie jest również najlepiej przeprowadzić wszelakie testy na charakter zwierzęcia. Dzięki temu będzie można go jeszcze lepiej dopasować do przyszłej rodziny. Po 16 tygodniach od urodzenia pies przestaje być szczeniakiem, a staje się dojrzewającym psem. W tym okresie najlepiej uczyć psa podstawowych komend oraz zmieniają mu się zęby.

Nie można być wtedy na niego złym, że wszystko gryzie, ponieważ musi i należy mu dostarczyć odpowiednie gryzaki. W kolejnych dwóch etapach, które kończą się na 14 miesiącach, pies może uciekać i być trochę nie posłuszny, lecz to minie.