Nie ma to jak zadbane oczko wodne! Nie ulega wątpliwości, że to wyjątkowo piękna ozdoba przydomowego ogrodu. Jak się okazuje to również spory obowiązek. Aby oczko działało prawidłowo niezbędne są dwie rzeczy – właściwe napowietrzenie oraz oczyszczanie wody, szczególnie jeśli w sadzawce rezydują ryby. Jeśli chcesz zachować równowagę biologiczną, musisz zainstalować w niej pompę wodną oraz filtr. Sprawdź od czego zacząć!
Dlaczego pompa w sadzawce jest taka ważna?
Oczko wodne, które jest zamieszkiwane przez ryby wymaga ciągłego filtrowania i oczywiście napowietrzania wody. Jedno z najważniejszych zadań pompy to właśnie tłoczenie cieczy w stronę filtrów oczyszczających. Woda wprowadzona w ruch przez urządzenie w naturalny sposób ulega natlenieniu.
W oczkach wodnych stosuje się z reguł jeden z trzech rodzajów pomp:
● zewnętrzne do napowietrzania wody lub stosowane jako element procesu filtracji,
● wewnętrzne w całości zanurzone w wodzie stosowane do napowietrzania i oczyszczania wody,
● doprowadzające wodę z zewnętrznych źródeł, np. dostępna w sklepie Watermark pompa głębinowa o wytrzymałej konstrukcji.
Jakie parametry wziąć pod uwagę?
Wybierając pompę o przeznaczeniu do oczka wodnego warto patrzeć na jej wydajność. Parametr ten mówi nam jak jest maksymalna ilość wody w litrach, którą może przepompować urządzenie w ciągu godziny.
W zależności od wielkości zbiornika, trzeba wybrać takie urządzenie, które upora się z pracą do maksimum dwóch godzin.
Kolejna kwestia warta rozważenia, to wysokość podnoszenia wody (Hmax). Jest to parametr o tyle istotny, że niektóre pompy zostały fabrycznie wyposażone przez producenta w dysze umożliwiające regulację wysokości podnoszenia cieczy. Jest to szczególnie przydatna cecha, gdy mamy w planach domową fontannę.
Niemniej ważny jest pobór mocy przez urządzenie. Pompa głębinowa do oczka wodnego działa najczęściej nieprzerwanie przez dużą część roku, toteż należy mieć na uwadze ten parametr. Kupując urządzenie o najbardziej optymalnym poborze w stosunku do wykonywanej pracy, nie przepłacimy za energię elektryczną, która i tak jest bardzo droga.
Akcesoria, które wspomagają pracę pompy do oczka wodnego
Bardzo istotny, lecz bardzo często pomijany element podczas wyboru pompy to długość kabla zasilającego. Za krótki wymaga użycia dodatkowego przedłużacza, natomiast za długi może przeszkadzać. Właśnie z tego powodu warto wybrać taką pompę, która została wyposażona w kabel o długości około 5 metrów oraz specjalną podstawkę umożliwiającą montaż urządzenia na dnie zbiornika.
Pompa głębinowa do zasilania oczka wodnego
Oferowana przez Watermark pompa głębinowa znakomicie sprawdzi się do pompowania wody ze studni do zbiornika. Woda studzienna to z pewnością jedno z najbardziej ekonomicznych rozwiązań. Jedyny problem to zanieczyszczenie biologiczne lub chemiczne. Jednak można sobie z nim poradzić w prosty sposób, instalując uzdatniacz wody bądź też ustabilizować je po przepompowaniu do naszego zbiornika.